Regulamin Sekcji Diamant
1. Cel i przedmiot zajęć
Celem prowadzonych zajęć w sekcji Diamant jest nauka i doskonalenie ogólnorozumianych umiejętności żeglarskich z zakresu teorii oraz praktyki.
Struktura zajęć dzieli się na dwie zasadnicze części:
– praktyczną polegającą na aktywnym uczestnictwie w zajęciach na wodzie w roli załoganta, sternika lub obserwatora oraz wszelkich zadaniach fizycznych, ćwiczeniach w porcie, ćwiczeniach na jachcie, nauką węzłów itp.
– teoretyczną polegającą na aktywnym uczestnictwie w zajęciach z teorii, wykładach, ćwiczeniach zagadnień teoretycznych, ćwiczeniach na urządzeniach nawigacyjnych, samodzielnej pracy w domu.
2. Organizator
Organizatorem zajęć jest Szkoła Żeglarstwa Qualia nazywana w dalszej części regulaminu „Organizatorem”.
3. Uczestnik Zajęć
Uczestnikiem zajęć jest każda osoba posiadająca aktywną umowę z organizatorem na uczestnictwo w zajęciach.
Sekcja Diamant przeznaczona jest dla pełnoletnich Uczestników Zajęć nazywanych w dalszej części regulaminu „Uczestnikiem”.
4. Jednostki szkoleniowe
Podstawową jednostką szkoleniową sekcji Diamant jest jacht „przyszła nazwa jachtu„ typu Diamant 3000.
Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany jednostki w danym dniu zajęć w zależności od dyspozycyjności sprzętu, warunków atmosferycznych, liczebności grupy lub własnego uznania.
5. Instruktor
Osoba zatrudniona przez Organizatora, do prowadzenia zajęć.
6. Obowiązki uczestnika
6.1. Każdy uczestnik zobowiązuje się przestrzegać warunków niniejszego Regulaminu oraz wszelkich zasad bezpieczeństwa, które zostaną zarekomendowane podczas zajęć. Jednocześnie zobowiązuje się do przestrzegania zasad dobrej praktyki żeglarskiej i przepisów w ruchu wodnym na wodach morskich i śródlądowych.
6.2. Uczestnik zajęć sportowych zobowiązany jest do przestrzegania zaleceń instruktora dotyczących zachowania się w trakcie zajęć, a w szczególności sposobu wykonywania poleceń i zadań.
6.3. W razie niewłaściwego zachowania Uczestnika zajęć, w tym zachowania zagrażającego zdrowiu, życiu, bezpieczeństwu swojemu i innych uczestników oraz bezpieczeństwu mienia lub zachowania dezorganizującego i utrudniającego prowadzenie zajęć dla grupy, prowadzący zajęcia ma prawo do wyciągnięcia wobec niego konsekwencji obejmujących wykluczenie z wykonywania wybranych przez instruktora zadań, zakazu uczestnictwa w danym treningu aż do usunięcia z zajęć włącznie. W takim przypadku nie przysługuje Uczestnikowi zwrot kosztów, jeśli usunięcie uczestnika z zajęć nastąpiło z jego winy.
6.4. Obowiązkiem uczestnika zajęć jest informowanie instruktora przed przystąpieniem do wykonywania zadanych ćwiczeń o swej każdorazowej niedyspozycji, złym samopoczuciu, kontuzji, pogorszonym stanie zdrowia i innych ograniczeniach uniemożliwiających wykonanie danego zadania.
6.5. Uczestnik jest zobowiązany do posiadania stroju sportowego adekwatnego do występujących warunków atmosferycznych w tym butów sportowych z jasną podeszwą. Noszenie biżuterii, ozdób, klapek, sandałów, butów z obcasem podczas zajęć jest zabronione.
6.6. Każdego Uczestnika obowiązuje punktualność.
6.7. Każdego Uczestnika obowiązuje dbałość o:
– dobry stan jednostek, na których prowadzone są zajęcia,
– zachowanie porządku za równo na jachcie jak i w porcie
– przestrzeganie etykiety żeglarskiej.
6.8. Uczestnicy mają obowiązek informować instruktora o wszelkich usterkach, które zobaczyli na jachcie lub, które sami spowodowali.
6.9. W trakcie zajęć praktycznych na kei oraz na jachcie Uczestnik zobowiązany jest do posiadania prawidłowo założonej kamizelki asekuracyjnej.
6.10. Każdy uczestnik zajęć, który nie potrafi pływać ma obowiązek poinformować o tym organizatora oraz instruktora.
6.11. Zabrania się uczestnictwa w zajęciach po spożyciu jakiejkolwiek dawki alkoholu lub innych środków odurzających.
6.12. Każdy uczestnik ma obowiązek dołożenia wszelkich starań do zabezpieczenia swoich rzeczy przed uszkodzeniem lub wypadnięciem za burtę.
6.12. Zabrania się wyrzucania czegokolwiek za burtę jachtu.
6.13. Po zakończonych zajęciach na wodzie Uczestnicy zobowiązani są do pozostawienia czystego jachtu.
7. Prawa uczestnika
7.1. Każdy Uczestnik ma prawo przed przystąpieniem do wykonywania zadań wskazanych przez instruktora odmówić ich wykonania, uznając je za niebezpieczne dla swego stanu zdrowia. Jeżeli zadanie przekracza możliwości fizyczne ćwiczącego lub jest ono zbyt trudne, powinien zgłosić to instruktorowi.
7.2. Każdy uczestnik ma prawo zwrócić się z prośbą o zejście z pokładu jachtu w trakcie trwania zajęć z powodu niezwykłych okoliczności lub pilnych obowiązków.
8. Odpowiedzialność uczestnika
8.1. Uczestnicy zapisujący się na zajęcia uczestniczą w nich na własną odpowiedzialność, co oznacza, że w przypadku nie stwierdzenia rażących uchybień ze strony organizatora zajęć, zaniedbania lub bezpośredniej winy, organizatorzy zwolnieni są z odpowiedzialności za ewentualne zaistniałe w czasie tych zajęć wypadki.
8.2. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne negatywne następstwa dla zdrowia Uczestnika wynikające z uczestnictwa w wykonywaniu zadań w czasie zajęć organizowanych zgodnie z wszelkimi zasadami bezpieczeństwa.
8.3. Organizatorzy oraz instruktorzy nie ponoszą odpowiedzialności za szkody związane z uszkodzeniem lub utratą rzeczy prywatnych przez Uczestników w trakcie trwania zajęć i bezpośrednio przed i po nich.
8.4. W przypadku wyrządzenia szkody na mieniu Organizatora lub osób trzecich przez Uczestnika w wyniku nie stosowania się do zaleceń instruktora, rażącego zaniedbania, nieprzestrzegania regulaminu lub innych zasad bezpieczeństwa i obowiązujących przepisów prawa czy też celowego działania na szkodę, Uczestnik odpowiadania karnie oraz finansowo za wyrządzone szkody.
8.5. W przypadku wyrządzenia szkody na zdrowiu innych uczestników zajęć, instruktora lub osób trzecich, przez danego Uczestnika, w wyniku nie stosowania się do zaleceń instruktora, rażącego zaniedbania, nieprzestrzegania regulaminu lub innych zasad bezpieczeństwa i obowiązujących przepisów prawa, czy też celowego działania na szkodę, Uczestnik odpowiadania karnie oraz finansowo za wyrządzone szkody.
9. Obowiązki Organizatora i Instruktora
9.1. Organizator ma obowiązek zapewnić stałą opiekę kompetentnego instruktora w trakcie trwania zajęć.
9.2. Organizator zobowiązany jest do przedstawienia regulaminu i powyższych zagadnień uczestnikom zajęć.
9.3. Instruktor zobowiązany jest do prowadzenia zajęć z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i z należytą dbałością o bezpieczeństwo i zdrowie Uczestników.
9.4 Instruktor zobowiązany jest do upewnienia się, że Uczestnik, który wykonuje dane zadanie zrozumiał instrukcje. Jednocześnie musi dopilnować, aby wykonywane zadania nie powodowały łamania przepisów w ruchu wodnym oraz nie powodowały niebezpieczeństwa dla zdrowia załogi.
9.5. Organizator ma obowiązek zapewnić sprawny sprzęt do prowadzenia zajęć
9.6. Organizator ma obowiązek zapewnić każdemu uczestnikowi kamizelkę asekuracyjną i inne niezbędne środki bezpieczeństwa.
10. Odpowiedzialność Organizatora i Instruktora
Zgodnie z Rozporządzeniem ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej z dnia 8 listopada 2013 r. w sprawie bezpieczeństwa przy uprawianiu turystyki wodnej
§ 3.1. Kierownik statku (kapitan) jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo na statku podczas żeglugi.
W trakcie zajęć kierownikiem jednostki jest Instruktor.
10.1. Organizator dokłada wszelkich starań, aby jednostki szkoleniowe były w pełni sprawne i gotowe do żeglugi.
11. Przebieg zajęć
11.1. Zajęcia odbywają się zgodnie z harmonogramem sezonu.
11.2. Zajęcia na wodzie mogą odbywać się przy wietrze maksymalnie do 6 stopni w skali Beauoforta
11.3. Organizator zastrzega sobie możliwość decydowania o zejściu na wodę w zależności od panujących warunków atmosferycznych złych prognoz pogody lub innych uwarunkowań.
11.4. W razie braku możliwości zejścia na wodę odbywać się będą równoważne zajęcia z teorii.
Masz pytania?
Z przyjemnością na wszystkie odpowiemy i rozwiejemy każdą wątpliwość.
Poszukujesz indywidualnego terminu szkolenia, rejsu, kursu, a może rodzinnej żeglarskiej wycieczki?
Napisz do nas lub zadzwoń!